Putevima Tibora Sekelja

Družimo se ve?eras sa hispanistima, i esperantistima, i svim svetskim putnicima…

Društvo hispanista vas poziva na projekciju veoma zanimljivog filma Putevima Tibora Sekelja  koju organizujemo sa njegovim autorima (Stipan Milodanovi? i Josip File) u Jugoslovenskoj kinoteci 16.05.2013. u 20:30h, kao i izložbu fotografija sa ove avanture. Pridružite nam se na našem novom putovanju u Južnu Ameriku i otkrijte i sami izvanrednu li?nost kakav je bio g. Tibor Sekelj.

Nakon projekcije upozna?emo autore i sa njima podeliti utiske o filmu, a verujemo i odgovoriti na neka vaša pitanja.

Putevima Tibora Sekelja

Dugometražni dokumentarni filma nastao 2005. godine, trajanje 92 min. http://www.youtube.com/watch?v=uiLRl3HsXH0

Dvojica prijatelja, Milodanovi? i File, su putnici avanuristi, ali pre svega su poštovaoci velikog istraživa?a i etnologa Tibora Sekelja, koji je na svoja istraživanja po Južnoj Americi išao krajem šezdesetih i po?etkom sedamdesetih godina. Svi ljudi koji se se?aju Tibora Sekelja neguju poštovanje prema njemu, iako je otišao na onaj svet pre ?evrt veka. Zato je 2012. godine u ?itavom svetu obeležena stogodišnjica njegovog ro?enja. Organizovanjem ove projekcije u Beogradu, Društvo hispanista želi da doprinese tome.

Milodanovi? i File kre?u putevima Tibora Sejkelja po Južnoj Americi, duž isto?ne obale, opisuju?i krug oko kontinenta sve do krajnjeg severa zapadne strane. Sa malo para, na principu „sna?i ?emo se“, putuju mesec i po dana i sve snimaju. Pronalaze mesta gde je Sekelj boravio i, u montaži, porede izgled tih mesta, nekada i sada. Raspituju se za Tibora Sekelja i uspevaju ?ak da prona?u neke stare indiose koji ga se se?aju.