Balkanski hronopiji

Balkanski hronopiji je projekat Društva hispanista koji je nastao kao neka vrsta reakcije na nedostatak inicijative kod mladih u Srbiji, na nedovoljnu zainteresovanost za latinoameri?ke studije, kao i na svetsku krizu koja zahteva alternativna rešenja.

Zapravo, aktuelna kriza, iako globalni problem koji poga?a sve sfere društva, najozbiljnije posledice ima na evropskom kontinentu, istom onom koji je do skoro predstavljao neku vrstu modela za države sa drugih kontinenata. Ovakva situacija stvorila je potrebu za traženjem alternativa koje bi mogle da ponude razli?ite odgovore na goru?e probleme. U tom smislu, primeri zemalja Latinske Amerike, njihovi sistemi vrednosti i perspektiva koju promovišu, javljaju se kao mogu?e usmerenje u potrazi za rešenjima.

Jedan od ciljeva projekta jeste i uticanje na omladinu i akademsku zajednicu Srbije, koja je trenutno vrlo apati?na, i ukazivanje na zna?aj bavljenja sopstvenim identitetom. Drugi cilj projekta jeste upozoriti na važnost i potrebu za podizanjem latinoameri?kih studija, koje su trenutno vrlo slabo prisutne u Srbiji, na akademski i profesionalno viši nivo.

Imaju?i u vidu njegov kako akademski, tako i aktivisti?ki karakter, projekat je namenjen studentima društvenih i humanisti?kih nauka, istraživa?ima, aktivistima mnogih društvenih organizacija, razli?itim udruženjima, ali tako?e i svima onima koje direktno ili indirektno zanimaju dešavanja u Latinskoj Americi i njeno društveno-kulturno bogatstvo. Zbog toga, Balkanski hronopiji imaju tendenciju da postanu polazište za stvaranje mreže svih latinoamerikanista u Srbiji i regionu.

Na dosadašnjim izdanjima projekta prisustvovali su razli?iti predava?i i akademici, kako srpski, tako i hispanski, koji su se bavili slede?im temama:

• Doprinosi društva u demokratskoj borbi
  • Pravo na prostor: javna dobra i javni prostor bez javnosti
  • Zauzimanje javnih prostora
  • Ekonomski faktori oružanih sukoba: Pove?anje ekonomske nejednakosti kao uzrok konflikata unutar zemalja
  • U potrazi za alternativama – slede?i Latinsku Ameriku
  • Zakopano ogledalo – potraga za identitetom (konferencija zasnovana na istoimenom eseju Karlosa Fuentesa).